Antalya Yağlı Kanal Temizleme

 Yağlı Kanal Temizliği

Otel, restaurant, sosyal tesisler, yemekhane ve yemek şirketlerinin mutfaklarında bulunan ocakların ve bunların üzerinde bulunan bacaların yemek kızartma buharıyla oluşan yağlı tabakanın temizlenmesi ve sanitasyonu (Güvenli ve hijyenik kullanılması için yapılan işlemler)

 Temizliğin Önemi ve Amacı

Ocaklarda pişen yemeğin üzerine buharın sıcaklığıyla baca içinde oluşan ve kauçuklaşan yağların ocak üzerindeki yemeğe düşerek zehirlenmeye yol açması

Ağır yağ kokusunun mekana sinmesi ve kalıcı pis kokunun konuklarınızı ve müşterilerinizi rahatsız etmesi.

Atık yağların zamanla baca içersinde bakteri üretmeleri ve mekanın hijyenini bozması.

Baca içinde yoğunlaşan yağ tabakasının doluluk oranının çok olması nedeniyle yemek ve kızartma buharının dışarı atılmasını sağlayan havalandırma motorunun ( salyangozun)  yaprakları yağ tabakasıyla dolarak gerekli randımanı vermemesi gereksiz elektirik sarfiyatına sebep olur.

Havalandırma motorunun zorlanmadan dolayı yanması bacanın atık buharının çekemeyecek duruma gelmesi.

En önemlisi ve tehlikesi YANGIN ÇIKMA olasılığının çok yüksek olmasıdır. Kauçuklaşan atık yağlar çok yanıcıdır. Bu durumda yanan bacaya müdahele çok zor hatta imkansızdır.  Baca sıcaklığı artarak devam eder ve etrafındaki elektirik tesisatları kabloları ve yanıcı madde olarak ne varsa yakar. Tek yapılacak şey mekanı güvenli şekilde terk ederek itfaiye  nin gelmesini beklemektir.

Bu tür yağlı bacaların temizlenmesi kanunende zorunludur. Yoğunluk ve yağ oluşum popilasyonuna göre periyodik bakım ve temizlik şarttır.

 Davlumbaz Temizliği

Pişen yemeğin yağ ve buharının ilk buluştuğu yer davlumbazdır. Ayrıca yemek yapılan ortamda açıkta bulunduğundan hijyenin en önemli olduğu noktadır.

Temizliği düzenli yapılmayan davlumbazların üzerindeki yağlar kolayca tutuşabilir.

Biriken yağlar yemeklerin üzerine damlayarak yemeğin ve

mutfağın hijyenini bozar.

İşletmenin ağır yağ kokmasına sebep olur.

Davlumbazın kirli görüntüsü işletmenin kalitesini ve imajını sarsar.